Rumored
95% SPEC SCORE
$200
The Nokia P1 5G Android ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.7-inches display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Exceptional 7000 mAh battery life, you can stay... Read More
Nokia P1 5G Key Features
Display
6.7 inches () Lower than HD
120Hz Refresh rate
Camera
200+50+16 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie
Hardware
MediaTek Dimensity 7200 SoC
OS
Android
Ram & Storage
12GB + 512GB
Battery
7000mAh
Fast Charging, 65W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Nokia P1 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1400 nit (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7200 SoC |
Storage
| Memory | 12GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP, (Wide) |
| Secondary | 50 MP, (ultrawide) |
| Tertiary | 16 MP, (telephoto) |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 65W Fast Charging |
Software & OS
| Operating System | Android |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
Connectivity
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



























