Release Date: 09 Apr, 2025
90% SPEC SCORE
$272
The Motorola Edge 60 Fusion comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Long-lasting... Read More
Motorola Edge 60 Fusion Key Features
Display
6.67 inches (1220x2712 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+13 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Snapdragon 7s Gen3 Dimensity 7400 - India only
OS
Android 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
5200mAh
wired, 68W
Data Updated on: 01 May, 2026
Motorola Edge 60 Fusion Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~91.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | P-OLED |
| Aspect Ratio | 20:9.01 |
| PPI | 446 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1500 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Snapdragon 7s Gen3 Dimensity 7400 - India only |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali 4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, wide, 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 13 MP, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/3.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, wide, 0.7µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 68W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 161 x 73 x 8 mm (6.34 x 2.87 x 0.31 in) |
| Weight | 180g |
| Color Options | Pantone Slipstream, Pantone Amazonite, Pantone Zephyr, Pantone Mykonos Blue |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i) silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM/eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 34 38 39 40 41 42 43 48 66 1 2 3 5 8 28 38 40 41 42 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 66 75 77 78 1 2 3 5 8 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, Smart Connect (Ready For) support |
Additional Info
| Models | XT2503-4 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Motorola Edge 60 Fusion Comparisons
Our Latest Blog
Today’s smartphone market is versatile with devices full of features and affordable prices. Almost everyday there is a new device that hits the market. Among several new ones, the Vivo X300 FE has grabbed attention this time. After spending some time with the phone, it is safe to say that the brand has gone above […] The post Vivo X300 FE Hands-On Experience first appeared on TechSpecs Info.
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.






































































