Rumored
83% SPEC SCORE
$1,073
The Apple iPhone 17 Slim will come with the latest iOS 19, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.65-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Extended 5100... Read More
Apple iPhone 17 Slim Key Features
Display
6.65 inches (1284x3200 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
24 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A18
OS
iOS 19
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-ion 5100mAh
Fast Charging
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone 17 Slim Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.65 inches |
| Display Type | Color OLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 518 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A18 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Apple GPU |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, AF Aperture size: f/1.5 |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 24 MP, (depth) |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5100mAh |
| Charging | Fast Charging, 45W Wireless Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | iOS 19 |
Design
| Color Options | Black, Blue |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, barometer, proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




































