Popular
Release Date: 19 Sep, 2025
84% SPEC SCORE
$799
The Apple iPhone 17 comes with iOS 26, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.3-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 3692 mAh battery life, you can... Read More
Apple iPhone 17 Key Features
Display
6.3 inches (1206x2622 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+48 MP (Dual Camera)
18 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A19
OS
iOS 26
Ram & Storage
8GB + 256GB
8GB + 512GB
Battery
Li-ion 3692mAh
Wired, PD3.2, AVS, 50% in 20 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone 17 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.3 inches, 96.4 cm² (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO Super Retina XDR OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1000 nits (typ), 1600 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| HDR | HDR10 |
| Protection | Ceramic Shield 2, Mohs level 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A19 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Apple (2x4.26 GHz + 4xX.X GHz) |
| CPU cores | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU |
| GPU Core | (5-core graphics) |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 8GB + 512GB |
| Storage type | NVMe |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 48 MP, 26mm (wide), 1.0µm, dual pixel PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 48 MP, 13mm, 120˚ (ultrawide), 0.7µm, PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60fps 1080p @25/30/60/120/240fps HDR Dolby Vision HDR (up to 60fps) stereo sound rec. |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 18 MP, 20mm (ultrawide) Aperture size: multi-aspect, f/1.9 |
| Secondary | SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60fps, 1080p @25/30/60/120fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 3692mAh |
| Charging | PD3.2, AVS, 50% in 20 min Wired, 25W, 50% in 30 min (15W - China) wireless MagSafe/Qi2, 4.5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | iOS 26 |
Design
| Dimensions | 149.6 x 71.5 x 8 mm (5.89 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight | 177g |
| Color Options | Black, White, Mist Blue, Sage, Lavender |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) |
| Build | Glass front (Ceramic Shield 2), aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time; International) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 30 32 34 38 39 40 41 42 48 53 66 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 48 53 66 71 1 2 3 4 5 7 8 11 12 13 14 17 18 19 20 21 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 48 53 66 71 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 30 32 34 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 30 38 40 41 48 53 66 70 75 77 78 79 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 53 66 70 71 75 77 78 79 258 260 261 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 53 66 70 71 75 77 78 79 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 30 38 40 41 48 66 70 75 77 78 79 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G / EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0, DisplayPort |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | iPhone18,3, A3520, A3258, A3519, A3521 |
| In Box Contents | USB-C to USB-C Cable |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!








































