Rumored
82% SPEC SCORE
$1,191
The Apple iPhone 17 Plus will come with a powerful iOS 19, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.8-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Extended 5100 mAh battery life, you can... Read More
Apple iPhone 17 Plus Key Features
Display
6.8 inches (1284x3200 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+12 MP (Dual Camera)
12 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Apple A18
OS
iOS 19
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-ion 5100mAh
Fast Charging
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone 17 Plus Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches (~90.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 507 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A18 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP Aperture size: f/1.5 |
| Secondary | 12 MP, (ultrawide), AF |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP Aperture size: f/1.9 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5100mAh |
| Charging | Fast Charging, 45W Wireless Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | iOS 19 |
Design
| Color Options | Black, Blue, Yellow, Pink |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Ambient Light, Proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




































