Popular
Release Date: 19 Sep, 2025
84% SPEC SCORE
$999
The Apple iPhone Air comes with iOS 26, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.5-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 3149 mAh battery life, you can... Read More
Apple iPhone Air Key Features
Display
6.5 inches (1260x2736 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
48 MP (Single Camera)
18 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A19 PRO
OS
iOS 26
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-ion 3149mAh
Wired, PD2.0, 50% in 30 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone Air Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 104.9 cm² (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO Super Retina XDR OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1000 nits (typ), 1600 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| HDR | HDR10, Dolby Vision |
| Protection | Ceramic Shield 2, Mohs level 5, Anti-reflective coating |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A19 PRO |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Apple (2x4.26 GHz + 4xX.X GHz) |
| CPU cores | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU |
| GPU Core | 5-core graphics |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 12GB + 1TB |
| Storage type | NVMe |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 48 MP, 26mm (wide), 1.0µm, dual pixel PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.0µm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60fps 1080p @25/30/60/120/240fps HDR Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 18 MP, 20mm (ultrawide) Aperture size: multi-aspect, f/1.9 |
| Secondary | SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60fps, 1080p @25/30/60/120fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 3149mAh |
| Charging | PD2.0, 50% in 30 min Wired, 50% in 30 min (15W - China) 20 wireless MagSafe/Qi2, 4.5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | iOS 26 |
Design
| Dimensions | 156.2 x 74.7 x 5.6 mm (6.15 x 2.94 x 0.22 in) |
| Weight | 165g |
| Color Options | Space Black, Cloud White, Light Gold, Sky Blue |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) |
| Build | Glass front (Ceramic Shield 2), Titanium frame (grade 5) Glass back (Ceramic Shield) |
| Sim Card Types | eSIM + eSIM (8 or more, max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 30 32 34 38 39 40 41 42 48 53 66 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 48 53 66 71 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 30 32 34 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 4 5 7 8 12 20 25 26 28 30 38 40 41 48 53 66 70 75 77 78 79 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 53 66 70 71 75 77 78 79 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 30 38 40 41 48 66 70 75 77 78 79 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G / EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | iPhone18,4, A3517, A3260, A3518, A3516 |
| In Box Contents | USB-C to USB-C Cable |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





































