Popular
Release Date: 21 Nov, 2025
91% SPEC SCORE
$518
The OPPO Reno 15 Pro 5G comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with... Read More
OPPO Reno 15 Pro 5G Key Features
Display
6.78 inches (1272x2772 pixels) FHD+
120Hz Refresh rate
Camera
200+50+50 MP (Dual Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8450
OS
Android 16
ColorOS 16
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
6500mAh
wired, 80W
Data Updated on: 01 May, 2026
OPPO Reno 15 Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 112.4 cm² (~91.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 600 nits (typ), 1800 nits (HBM), 3600 nits (peak) |
| HDR | 2160Hz PWM, HDR10+ |
| Protection | Reinforced glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8450 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali 3.25 GHz |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G720 MC7 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 200 MP, 24mm (wide), 0.5µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.5µm |
| Secondary | 50 MP, 85mm (telephoto), PDAF Aperture size: f/2.8 |
| Tertiary | 50 MP, 16mm, 116˚ (ultrawide), AF Aperture size: f/2.0 |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS, HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 18mm, 100˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS, HDR |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | 80W wired, 50W wireless, Reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | ColorOS 16 |
Design
| Dimensions | 161.2 x 76.5 x 7.7 mm (6.35 x 3.01 x 0.30 in) |
| Weight | 205g |
| Color Options | Gold, Brown, White |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 8 18 19 25 26 28 34 38 39 40 41 42 43 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 8 18 26 28 34 38 39 40 41 48 66 77 78 79 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Additional Info
| Models | PLV110 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































































