Rumored
88% SPEC SCORE
$215
The Samsung Galaxy F35 5G will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.5-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power... Read More
Samsung Galaxy F35 5G Key Features
Display
6.5 inches (1080x2340 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+13+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Exynos T606
OS
Android 14
OneUI 6
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 6000mAh
Fast Charging, 25W
Data Updated on: 01 May, 2026
Samsung Galaxy F35 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches (~86.44% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 407 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos T606 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 13 MP, (Ultra Wide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (Depth Sensor) Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 25W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | OneUI 6 |
Design
| Color Options | Black, Blue |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
























































