Rumored
Release Date: 12 May, 2026
82% SPEC SCORE
$340
The Samsung Galaxy F57 will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.74-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
Samsung Galaxy F57 Key Features
Display
6.74 inches (1080x2640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+16+2 MP (Triple Camera)
20 MP Selfie 4K Video
Hardware
Exynos 1580
OS
Android 16
One UI 7
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy F57 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.74 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 1580 |
| CPU | Xclipse |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Xclipse |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 8GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP |
| Secondary | 16 MP |
| Tertiary | 2 MP |
| Features | panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | One UI 7 |
| Software Updates | up to 6 major Android upgrades |
Design
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | accelerometer, gyro, proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
























































