Release Date: 27 May, 2024
89% SPEC SCORE
$323
The Samsung Galaxy F55 comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh... Read More
Samsung Galaxy F55 Key Features
Display
6.7 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm)
OS
Android 14
One UI 6.1
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-ion 5000mAh
wired, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy F55 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~86.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED+ |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.4 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 644 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, 123˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | One UI 6.1 |
Design
| Dimensions | 163.9 x 76.5 x 7.8 mm (6.45 x 3.01 x 0.31 in) |
| Weight | 180g |
| Color Options | Black, Apricot |
| Build | Glass front, plastic frame silicone polymer (eco leather) back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 25 26 28 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | SM-E556B/DS, SM-E556B |
| SAR | 0.93 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

























































