Release Date: 04 Apr, 2024
87% SPEC SCORE
$299
The OnePlus Nord CE4 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Extended 5500 mAh battery life, you... Read More
OnePlus Nord CE4 Key Features
Display
6.7 inches (1080x2412 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
ColorOS 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5500mAh
wired, 100W, 1-100% in 29 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus Nord CE4 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108 cm² (~88.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Fluid AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 394 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1100 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 4x2.4 GHz Cortex-A715 & 3x1.8 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 720 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 26mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | 100W, 1-100% in 29 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | ColorOS 14 |
Design
| Dimensions | 162.5 x 75.3 x 8.4 mm (6.40 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 186g |
| Color Options | Celadon Marble, Dark Chrome |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| SAR | 1.16 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































