Release Date: 20 Feb, 2025
86% SPEC SCORE
$108
The Samsung Galaxy F06 5G comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.7-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
Samsung Galaxy F06 5G Key Features
Display
6.7 inches (720x1600 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6300
OS
Android 15
One UI Core 7.0
Ram & Storage
4GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
Li-Ion 5000mAh
wired, 25W
Data Updated on: 01 May, 2026
Samsung Galaxy F06 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | PLS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 262 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 800 nits (HBM) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6300 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 4GB + 128GB, 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 25W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | One UI Core 7.0 |
| Software Updates | up to 4 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 167.4 x 77.4 x 8 mm (6.59 x 3.05 x 0.31 in) |
| Weight | 191g |
| Color Options | Bahama Blue, Lit Violet |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | SM-E066B, SM-E066B/DS |
| SAR | 1.05 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























































