Rumored
87% SPEC SCORE
$514
The Samsung Galaxy A74 5G will come with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
Samsung Galaxy A74 5G Key Features
Display
6.7 inches (1080x2412 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+12+5+5 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 7 Gen1
OS
Android 12
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy A74 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches (~87% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 7 Gen1 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 662 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 108 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 12 MP, (Ultra Wide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 5 MP, (Macro) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 5 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 33W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Design
| Dimensions | 163.7 x 76.1 x 7.6 mm (6.44 x 3.00 x 0.30 in) |
| Weight | 181g |
| Color Options | Black, Blue, White |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.2 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity , Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!







































































































