Rumored
92% SPEC SCORE
$474
The Samsung Galaxy A76 5G will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.75-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Long-lasting 5500 mAh battery life,... Read More
Samsung Galaxy A76 5G Key Features
Display
6.75 inches (1080x2400 pixels) FHD+
120Hz Refresh rate
Camera
108+16+12+8 MP (Quad Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
OS
Android 13
Adreno 730
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 5500mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy A76 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.75 inches |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 390 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | (3 GHz, Single core, Cortex X2 + 2.5 GHz, Tri core, Cortex A710 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A510) |
| CPU cores | Octa-Core |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 108 MP |
| Secondary | 16 MP |
| Tertiary | 12 MP |
| Quaternary | 8 MP |
| Features | LED Flash |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | Adreno 730 |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | A-GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Scanner(on-screen), Proximity, Accelerometer, Light sensor, Gyroscope, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






































































































