Release Date: 15 Mar, 2024
82% SPEC SCORE
$284
The Samsung Galaxy A35 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.6-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 5000 mAh battery life, you can... Read More
Samsung Galaxy A35 Key Features
Display
6.6 inches (1080x2340 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+5 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
Exynos 1380 (5 nm)
OS
Android 14
One UI 6.1
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 25W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy A35 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 106.9 cm² (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 390 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 1380 (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF, (1/1.96") Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, 123˚, (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 5 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 25W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | One UI 6.1 |
Design
| Dimensions | 161.7 x 78 x 8.2 mm (6.37 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 209g |
| Color Options | Iceblue, Lilac, Navy |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), plastic frame glass back |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 20 25 26 28 32 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 26 28 40 41 66 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
Additional Info
| Models | SM-A356E, SM-A356E/DS, SM-A356B, SM-A356B/DS |
| SAR | 0.81 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





































































































