Rumored
90% SPEC SCORE
$244
The Samsung Galaxy A27 5G will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Outstanding... Read More
Samsung Galaxy A27 5G Key Features
Display
6.7 inches (1080x2340 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
Exynos 1480
OS
Android 16
Samsung One UI
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-ion 6000mAh
Fast Charging, 30W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy A27 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches (~86.51% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 385 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 1480 |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Mali (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G68 MP5 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide) Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 8 MP, (telephoto) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (macro) |
| Features | Dual-color LED Flash |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps 720p @30/60/120/240fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 30W Fast Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | Samsung One UI |
Design
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3 |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Scanner, Light sensor, Proximity, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





































































































