Release Date: 29 Apr, 2020
87% SPEC SCORE
$128
The Samsung Galaxy A51 5G comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.5-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Decent 4500 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Samsung Galaxy A51 5G Key Features
Display
6.5 inches (1080x2400 pixels) FHD
Camera
48+12+5+5 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Exynos 980 (8 nm)
OS
Android 10
One UI 5
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 4500mAh
wired, 15W
Data Updated on: 01 May, 2026
Samsung Galaxy A51 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 102 cm² (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 405 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 980 (8 nm) |
| Fabrication process | 8nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A77 & 6x1.8 GHz Cortex A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G76 MP5 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 48 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 12 MP, 123˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 5 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 5 MP, (depth) Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 26mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 15W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
| OS UI | One UI 5 |
| Software Updates | Android 13 |
Design
| Dimensions | 158.9 x 73.6 x 8.7 mm (6.26 x 2.90 x 0.34 in) |
| Weight | 187g |
| Color Options | Prism Cube Black, Prism Cube White, Prism Cube Pink |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame plastic back |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 7 8 12 20 28 38 40 41 2 4 5 12 13 25 26 41 66 71 |
| 5G bands | 41 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | SM-A516F, SM-A516F/DSN, SM-A516N, SM-A516B/DS, SM-A516B, SM-A516U, SC-54A, SM-A516U1, SCG07, SM-A5160 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Samsung Galaxy A51 5G Comparisons
Our Latest Blog
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.
Apple is one of the brands that puts its customers at the center of everything it does. Recently, the tech giant released iOS 26.4.2. Some users may not find it an exciting release; however, it is one of the most important updates for iPhone users. Unlike feature-heavy updates that introduce major design changes or new […] The post What’s New in iOS 26.4.2: Key Fixes and Security Updates first appeared on TechSpecs Info.
Phone brands these days are going above and beyond to offer users with unique experience. And one such brand is OPPO. The Chinese tech giant goes all out to deliver an exceptional user experience at every step and the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit is the example. The OPPO Find X9 Ultra […] The post Hands-On With the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit first appeared on TechSpecs Info.










































































































