Release Date: 15 Oct, 2023
85% SPEC SCORE
$101
The Samsung Galaxy A05 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.7-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Samsung Galaxy A05 Key Features
Display
6.7 inches (720x1600 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6769V/CZ Helio G85 (12nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
4GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 25W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy A05 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | PLS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 262 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6769V/CZ Helio G85 (12nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 4GB + 128GB, 6GB + 128GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), AF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 25W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 168.8 x 78.2 x 8.8 mm (6.65 x 3.08 x 0.35 in) |
| Weight | 195g |
| Color Options | Black, Silver, Light Green |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Additional Info
| Models | SM-A055F, SM-A055F/DS, SM-A055M, SM-A055M/DS |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





































































































