Release Date: 16 Dec, 2023
83% SPEC SCORE
$179
The Samsung Galaxy A15 5G comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.5-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Samsung Galaxy A15 5G Key Features
Display
6.5 inches (1080x2340 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+5+2 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6100+ (6 nm)
OS
Android 14
One UI 6
Ram & Storage
4GB + 128GB
6GB + 128GB
Battery
5000mAh
wired, 25W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy A15 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 103.7 cm² (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), AF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 5 MP, (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 25W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | One UI 6 |
Design
| Dimensions | 160.1 x 76.8 x 8.4 mm (6.30 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 200g |
| Color Options | Brave Black, Personality Yellow, Magical Blue, Optimistic Blue |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 26 28 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 26 28 40 41 66 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
Additional Info
| Models | SM-A156B, SM-A156B/DS, SM-A156P, SM-A156P/DS, SM-A156U, SM-A156U1, SM-A156U1/DS, SM-A156W, SM-A156P/N, SM-A156P/DSN, SM-S156VL, SM-A156M, SM-A156E, SM-A156E/DSN |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




































































































