Popular
Release Date: 10 Mar, 2025
83% SPEC SCORE
$415
The Samsung Galaxy A56 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average... Read More
Samsung Galaxy A56 Key Features
Display
6.7 inches (1080x2340 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+12+5 MP (Quad Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Exynos 1580
OS
Android 15
One UI 7
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 45W, 65% in 30 min
Data Updated on: 01 May, 2026
Samsung Galaxy A56 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 110.2 cm² (~87.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 385 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1900 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 1580 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Xclipse 1x2.9 GHz Cortex-A720 & 3x2.6 GHz |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Xclipse 540 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 6GB + 256GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle), 1/1.56", PDAF Aperture size: f/1.8 Focal length: 1/1.56" |
| Secondary | 12 MP, 123˚, (Ultra Wide), 1.12µm , (1/3.06") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 5 MP, (Macro) with autofocus Aperture size: f/2.4 |
| Features | Best Face, LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps UHD 1080p @30fps FHD 720p @480fps HD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 26mm, (Wide Angle), 0.8µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.8µm |
| Video Recording | 2160p @30fps UHD, 1080p @30fps FHD, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W , 65% in 30 min Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | One UI 7 |
| Software Updates | up to 6 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 162.2 x 77.5 x 7.4 mm (6.39 x 3.05 x 0.29 in) |
| Weight | 198g |
| Color Options | Pink, Olive, Graphite, Lightgray |
| Water & Dust Resistance | Water Resistance, 1m upto 30 min |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 25 26 28 32 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G SA/NSA 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, Virtual Proximity Sensing, Circle to Search |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Samsung Galaxy A56 Comparisons
Our Latest Blog
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.













































































































