Release Date: 19 Mar, 2021
88% SPEC SCORE
$145
The Samsung Galaxy A52 5G comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.5-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 4500 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Samsung Galaxy A52 5G Key Features
Display
6.5 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
64+12+5+5 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm)
OS
Android 11
One UI 6
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 4500mAh
wired, 25W, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy A52 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 101 cm² (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 407 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm) |
| Fabrication process | 8nm |
| CPU | Adreno (2x2.2 GHz Kryo 570 & 6x1.8 GHz Kryo 570) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 619 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 64 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.7X") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 12 MP, 123˚ (ultrawide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 5 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 5 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 26mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 25W, 50% in 30 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| OS UI | One UI 6 |
| Software Updates | Android 14 |
Design
| Dimensions | 159.9 x 75.1 x 8.4 mm (6.30 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 189g |
| Color Options | Awesome Black, Awesome White, Awesome Violet, Awesome Blue |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5) plastic back |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 26 28 32 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
Additional Info
| Models | SM-A526B, SM-A526B/DS, SM-A5260, SM-A526W, SM-A526U, SM-A526U1 |
| SAR | 0.74 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



































































































