Release Date: 27 Mar, 2023
83% SPEC SCORE
$129
The Samsung Galaxy A14 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.6-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Samsung Galaxy A14 Key Features
Display
6.6 inches (1080x2408 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+5+2 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6769 Helio G80 (12 nm) - Version A
OS
Android 13
One UI Core 5
Ram & Storage
4GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 15W
Data Updated on: 01 May, 2026
Samsung Galaxy A14 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 104.9 cm² (~80.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | PLS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 400 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6769 Helio G80 (12 nm) - Version A |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 4GB + 128GB, 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 5 MP, (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 15W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | One UI Core 5 |
Design
| Dimensions | 167.7 x 78 x 9.1 mm (6.60 x 3.07 x 0.36 in) |
| Weight | 201g |
| Color Options | Black, Dark Red, Silver, Green |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1 or 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | SM-A145F, SM-A145F/DSN, SM-A145M, SM-A145M/DS, SM-A145P, SM-A145R |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Samsung Galaxy A14 Comparisons
Our Latest Blog
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.










































































































