Popular
Release Date: 10 Apr, 2026
82% SPEC SCORE
$612
The Samsung Galaxy A57 comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh battery life,... Read More
Samsung Galaxy A57 Key Features
Display
6.7 inches (1080x2340 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+12+5 MP (Triple Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Exynos 1680
OS
Android 16
One UI 8.5
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5000mAh
Wired, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy A57 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 110.2 cm² (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED+ |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 385 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 1680 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Xclipse (1x2.9 GHz Cortex-720 & 4x2.6 GHz Cortex-720 & 3x1.95 GHz Cortex-520) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Xclipse 550 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 12 MP, 123˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/3.06") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 5 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Best Face, LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps gyro-EIS, HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/60fps, 10-bit HDR |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | One UI 8.5 |
| Software Updates | up to 6 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 161.5 x 76.8 x 6.9 mm (6.36 x 3.02 x 0.27 in) |
| Weight | 179g |
| Color Options | Navy, Gray, Icyblue, Lilac |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 25 26 28 32 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | SM-A576B, SM-A576B/DS, SM-A576Q, SM-A576U1, SM-A576W, SM-A576Z, SM-A5760 |
| SAR | 0.85 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!










































































































