84% SPEC SCORE
$249
The LG G7+ comes with Android 8, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.1-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. With a Decent 3000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $249 this device is... Read More
LG G7+ Key Features
Display
6.1 inches (1440x3120 pixels) UHD
Camera
16+16 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 845
OS
Android 8
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 3000mAh
Fast Charging, Quick Charge 3.0
Data Updated on: 14 Apr, 2026
LG G7+ Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.1 inches (~82.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD Screen |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 563 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 845 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 630 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 16 MP |
| Secondary | 16 MP, AF |
| Video Recording | 2160p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
Battery
| Battery Capacity | 3000mAh |
| Charging | Quick Charge 3.0 Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 8 |
Design
| Dimensions | 153.19 x 71.9 x 7.9 mm (6.03 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 162g |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Proximity, Barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































