83% SPEC SCORE
$314
The LG G3 comes with Android 4, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 5.5-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. With a Decent 3000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $314 this device... Read More
LG G3 Key Features
Display
5.5 inches (1440x2560 pixels) UHD
Camera
13 MP (Single Camera)
2.1 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 801
OS
Android 4
Ram & Storage
2GB + 16GB
3GB + 32GB
Battery
Li-ion 3000mAh
Wireless (Qi) (optional)
Data Updated on: 01 May, 2026
LG G3 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.5 inches, 82.2 cm² (~75.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | HD-IPS + LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 538 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 801 |
| Fabrication process | 28nm |
| CPU | Adreno 2.5 GHz |
| CPU cores | Quad-core |
| GPU | Adreno 330 |
Storage
| Memory | 2GB + 16GB, 3GB + 32GB |
| Storage type | eMMC 5.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, 29mm (standard), 1.12µm, PDAF, (1/3.1") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.12µm |
| Features | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 2.1 MP Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 3000mAh |
| Charging | Wireless (Qi) (optional) |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 4 |
| Software Updates | upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
Design
| Dimensions | 146.3 x 74.6 x 8.9 mm (5.76 x 2.94 x 0.35 in) |
| Weight | 149g |
| Color Options | Metallic Black, Silk White, Shine Gold, Moon Violet, Burgundy Red, Blue Steel |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), Plastic frame Plastic back |
| Sim Card Types | Micro-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 2 4 7 17 LTE 700 800 900 1800 2100 2300 2600 1 2 3 4 5 7 17 29 LTE 700 850 1900 1700 2600 LTE 700 1800 2100 2600 TD2300 |
| Speed | HSPA 42.2 Mbps 21.1 Mbps / LTE Cat4 150 Mbps 50 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, apTX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | microUSB 2.0 (SlimPort) |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Additional Info
| Models | D855, D850, D851, VS985 4G, D852, LGLS990, F400K |
| SAR | 0.39 W/kg W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
LG G3 Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.



































