Release Date: 11 Jun, 2021
82% SPEC SCORE
$789
The Sony Xperia 10 III comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 4500 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Sony Xperia 10 III Key Features
Display
6 inches (1080x2520 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
12+8+8 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm)
OS
Android 11
Ram & Storage
6GB + 128GB
6GB + 256GB
Battery
Li-Po 4500mAh
wired (unofficial rating), PD, 21W, QC
Data Updated on: 01 May, 2026
Sony Xperia 10 III Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6 inches, 84.1 cm² (~80.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| PPI | 457 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| HDR | HDR |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm) |
| Fabrication process | 8nm |
| CPU | Adreno (2x2.0 GHz Kryo 560 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 560 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 619 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 6GB + 256GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 12 MP, 27mm (wide), PDAF, (1/2.8") Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, 54mm (telephoto), PDAF, (1/4.0") Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 8 MP, 120˚, 16mm (ultrawide), ( 1/4.0") Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 27mm (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | PD, 21W, QC wired (unofficial rating) |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| Software Updates | Android 13 |
Design
| Dimensions | 154 x 68 x 8.3 mm (6.06 x 2.68 x 0.33 in) |
| Weight | 169g |
| Color Options | Black, White, Blue, Pink |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 6), plastic frame glass back (Gorilla Glass 6) |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 7 8 20 28 38 39 40 41 |
| 5G bands | 1 3 7 8 28 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | SO-52B, SOG04, XQ-BT52, A102SO |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






















































