Release Date: 28 Apr, 2020
75% SPEC SCORE
$221
The Sony Xperia L4 comes with Android 9, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.2-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 3580 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. ... Read More
Sony Xperia L4 Key Features
Display
6.2 inches (720x1680 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
13+5+2 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6762 Helio P22 (12 nm)
OS
Android 9
Ram & Storage
3GB + 64GB
Battery
Li-Ion 3580mAh
Data Updated on: 01 May, 2026
Sony Xperia L4 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.2 inches, 89.8 cm² (~79.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| PPI | 295 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR 2.0 GHz Cortex-A53 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 3GB + 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 13 MP, 26mm (wide), PDAF, (1/3.0") Aperture size: f/2.0 |
| Secondary | 5 MP, 17mm (ultrawide), 1.12µm, (1/5.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 27mm (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 3580mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 9 |
Design
| Dimensions | 159 x 71 x 8.7 mm (6.26 x 2.80 x 0.34 in) |
| Weight | 178g |
| Color Options | Black, Blue |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1 2 3 5 7 8 20 40 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (2CA) Cat6 300 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | XQ-AD52, XQ-AD51 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






















































