Release Date: 03 Jun, 2024
78% SPEC SCORE
$746
The Sony Xperia 1 VI comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.5-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 5000 mAh... Read More
Sony Xperia 1 VI Key Features
Display
6.5 inches (1080x2340 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+12+12 MP (Triple Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, PD3.0, 30W, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Sony Xperia 1 VI Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 103.7 cm² (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR BT.2020 |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 750 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, 24mm (wide), 1.12µm, dual pixel PDAF, (1/1.35") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.12µm |
| Secondary | 12 MP, 85mm (telephoto), 170mm (telephoto), 1.0µm, dual pixel PDAF, 3.5x-7.1x continuous optical zoom, (1/3.5") Aperture size: f/2.3, f/3.5 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 12 MP, 16mm, 123˚ (ultrawide), 1.4µm, dual pixel PDAF, (1/2.5") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.4µm |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60/120fps HDR 1080p @30/60/120fps 5-axis gyro-EIS OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 24mm (wide), 1.22µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.22µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, 5-axis gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD3.0, 30W, 50% in 30 min (advertised) wired, Wireless, Reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 162 x 74 x 8.2 mm (6.38 x 2.91 x 0.32 in) |
| Weight | 192g |
| Color Options | Black, Platinum silver, Khaki green, Scar red |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 19 20 25 26 28 29 32 34 38 39 40 41 46 66 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 19 20 25 26 28 29 34 38 39 40 41 46 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 75 77 78 SA/NSA/Sub6 1 3 5 7 8 28 38 40 41 77 78 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, DLNA (WI-FI 7 will be enabled with a SW update) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | XQEC54EUKCB.GC, XQEC54EUKCG.GC, XQEC54EUKCS.GC, XQ-EC72 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

























































