Rumored
80% SPEC SCORE
$574
The Sony Xperia Pro-C will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 5000 mAh battery life, you can... Read More
Sony Xperia Pro-C Key Features
Display
6 inches (1244x2890 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+12+12 MP (Triple Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen3
OS
Android 14
Ram & Storage
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Sony Xperia Pro-C Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6 inches (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| PPI | 524 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus (Front), |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno GPU |
Storage
| Memory | 12GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) |
| Secondary | 12 MP, (Telephoto) |
| Tertiary | 12 MP, (Ultra Wide) with autofocus |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* Lens Coating, Panorama, 12-bit RAW, HDR, Eye Tracking |
| Video Recording | 2160p @ 30 fps FHD 1080p |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 166 x 72 x 8.9 mm (6.54 x 2.83 x 0.35 in) |
| Color Options | Frosted Black, White |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | v5.2, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Barometer, Compass, Color Spectrum |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
























































