Release Date: 28 Jul, 2023
83% SPEC SCORE
$959
The Sony Xperia 1 V comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.5-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 5000 mAh... Read More
Sony Xperia 1 V Key Features
Display
6.5 inches (1644x3840 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+12+12 MP (Triple Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8550-ABSnapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, PD3.0, 30W, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Sony Xperia 1 V Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 98.6 cm² (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| PPI | 643 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR BT.2020 |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8550-ABSnapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.2 GHz Cortex-X3 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, 24mm (wide), 1.12µm, Dual Pixel PDAF, (1/1.35") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.12µm |
| Secondary | 12 MP, 85mm (telephoto), f/2.8, 125mm (telephoto), Dual Pixel PDAF, (1/3.5") Aperture size: f/2.3 |
| Tertiary | 12 MP, 16mm (ultrawide), Dual Pixel PDAF, (1/2.5") Aperture size: f/2.2 |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60/120fps HDR 1080p @30/60/120fps 5-axis gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 24mm (wide), 1.25µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.25µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, 5-axis gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD3.0, 30W, 50% in 30 min (advertised) wired, Wireless, Reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| Software Updates | Android 14 |
Design
| Dimensions | 165 x 71 x 8.3 mm (6.50 x 2.80 x 0.33 in) |
| Weight | 187g |
| Color Options | Black, Khaki Green, Platinum Silver |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 19 20 25 26 28 29 34 38 39 40 41 46 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 28 38 40 41 77 78 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS , GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2, video output |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | XQDQ62/B, XQ-DQ72 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Sony Xperia 1 V Comparisons
Our Latest Blog
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.






























































