Release Date: 21 Jun, 2023
81% SPEC SCORE
$339
The Sony Xperia 10 V comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.1-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
Sony Xperia 10 V Key Features
Display
6.1 inches (1080x2520 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
48+8+8 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Wired, PD, QC
Data Updated on: 01 May, 2026
Sony Xperia 10 V Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.1 inches, 86.9 cm² (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| PPI | 449 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| HDR | HDR |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Adreno (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 619 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 54mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, (1/4.4") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 8 MP, 120˚, 16mm (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 26mm (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD, QC Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| Software Updates | Android 14 |
Design
| Dimensions | 155 x 68 x 8.3 mm (6.10 x 2.68 x 0.33 in) |
| Weight | 159g |
| Color Options | Black, White, Sage Green, Lavender |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 7 8 20 28 38 39 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 77 78 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
























































