Release Date: 13 Jun, 2024
80% SPEC SCORE
$489
The Sony Xperia 10 VI comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.1-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 5000 mAh... Read More
Sony Xperia 10 VI Key Features
Display
6.1 inches (1080x2520 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+8 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Wired, PD, QC
Data Updated on: 01 May, 2026
Sony Xperia 10 VI Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.1 inches, 86.9 cm² (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| PPI | 449 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 710 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 48 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 120˚, 16mm (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 26mm (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD, QC Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 155 x 68 x 8.3 mm (6.10 x 2.68 x 0.33 in) |
| Weight | 164g |
| Color Options | Blue, Black, White |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 7 8 20 28 38 39 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 77 78 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | XQ-ES72, XQ-ES72/L2TWCX0, XQ-ES72/B2TWCX0, XQ-ES72/W2TWCX0 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






















































