Rumored
Release Date: 25 Sep, 2024
76% SPEC SCORE
$895
The Asus Zenfone 11 will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Decent 4500 mAh battery... Read More
Asus Zenfone 11 Key Features
Display
6 inches (1080x2400 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+13+5 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen3
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 4500mAh
Wireless Charging, 15W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Asus Zenfone 11 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6 inches (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 439 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 2100nits |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm, 1.0µm, multi-directional PDAF Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 13 MP, (Ultra Wide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 5 MP, AF |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 15W Wireless Charging, Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 146.5 x 68.1 x 9.4 mm (5.77 x 2.68 x 0.37 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Starry Blue, Midnight Black, Aurora Green |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerator, gyro, Compass, Proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!







































