Release Date: 22 May, 2020
80% SPEC SCORE
$774
The Sony Xperia 1 II comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.5-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Decent 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Sony Xperia 1 II Key Features
Display
6.5 inches (1644x3840 pixels) UHD
60Hz Refresh rate
Camera
12+12+12 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
OS
Android 10
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 4000mAh
wired, PD, 21W
Data Updated on: 01 May, 2026
Sony Xperia 1 II Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 98.6 cm² (~84% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| PPI | 643 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| HDR | HDR BT.2020 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Adreno (1x2.84 GHz Cortex-A77 & 3x2.42 GHz Cortex-A77 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 650 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 12 MP, 24mm (wide), 1.8µm, Dual Pixel PDAF, (1/1.7") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.8µm |
| Secondary | 12 MP, 70mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, (1/3.4") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 12 MP, 124˚, 16mm (ultrawide), Dual Pixel PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/2.2 |
| Features | 0.3 MP, TOF 3D, (depth), Zeiss optics, LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60/120fps HDR 1080p @30/60/120fps 5-axis gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 24mm (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, (5-axis gyro-EIS) |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging | PD, 21W wired, 11W wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
| Software Updates | Android 12 |
Design
| Dimensions | 165.1 x 71.1 x 7.6 mm (6.50 x 2.80 x 0.30 in) |
| Weight | 181.4g |
| Color Options | Black, Purple, Mirror Lake Green |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 6), aluminum frame glass back (Gorilla Glass 6) |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 19 20 25 26 28 29 32 34 38 39 40 41 46 66 |
| 5G bands | 1 3 28 77 78 NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (6CA) Cat19 1600 150 / 5G (2+ Gbps DL) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX HD, |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | XQ-AT51, XQ-AT52, SOG01, XQ-AT42 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






















































