Release Date: 17 Jul, 2024
83% SPEC SCORE
$699
The Motorola Razr 2024 comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.9-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average... Read More
Motorola Razr 2024 Key Features
Display
6.9 inches (1080x2640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+13 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7300X (4 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Ion 4200mAh
wired, 30W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Motorola Razr 2024 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches, 107.6 cm² (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| PPI | 413 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7300X (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.8µm, dual pixel PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 13 MP, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, AF, (1/3.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4200mAh |
| Charging | 30W wired, 15W wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 171.3 x 74 x 7.3 mm (6.74 x 2.91 x 0.29 in) |
| Weight | 188.4g |
| Color Options | Koala Grey, Beach Sand, Spritz Orange |
| Water & Dust Resistance | water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Plastic front (unfolded), aluminum frame (6000 series), hinge (stainless steel) silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Nano-SIM, eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 6 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 38 39 40 41 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 12 14 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 66 70 71 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS , GALILEO , QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), gyro, accelerometer, proximity, compass, barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!












































