Popular
Release Date: 18 Apr, 2026
94% SPEC SCORE
$2,324
The Motorola Razr Fold comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 8.1-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your... Read More
Motorola Razr Fold Key Features
Display
8.1 inches (2232x2484 pixels) FHD+
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
20 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5
OS
Android 16
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 6000mAh
wired, 80W
Data Updated on: 20 May, 2026
Motorola Razr Fold Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 8.1 inches, 212.5 cm² (~91.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO P-OLED |
| PPI | 410 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 6200 nits (peak) |
| HDR | Dolby Vision, HDR10+ |
| Protection | Mohs level 4 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 829 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (Wide), 1.22µm, multi-directional PDAF, (1/1.28") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.22µm |
| Secondary | 50 MP, 71mm (periscope telephoto), 0.8µm, dual pixel PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.8µm |
| Tertiary | 50 MP, 12mm, 122˚ (ultrawide), 0.64µm, PDAF, (1/2.76") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps, (Dolby Vision) 2160p @30/60fps, (Dolby Vision) 2160p @120fps 1080p @30/60/120/240fps 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, 22mm (wide), 0.61µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.61µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 80W wired, 50W wireless, 5W reverse wireless, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| Software Updates | up to 7 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 160.1 x 144.5 x 4.7 mm (6.30 x 5.69 x 0.19 in) |
| Color Options | Pantone: Blackened Blue, Lily White |
| Water & Dust Resistance | water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 43 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 13 14 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 66 70 71 75 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | XT2651, XT2651-1 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Motorola Razr Fold Comparisons
Our Latest Blog
Today’s smartphone market is versatile with devices full of features and affordable prices. Almost everyday there is a new device that hits the market. Among several new ones, the Vivo X300 FE has grabbed attention this time. After spending some time with the phone, it is safe to say that the brand has gone above […] The post Vivo X300 FE Hands-On Experience first appeared on TechSpecs Info.
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.












































