Release Date: 25 Apr, 2025
83% SPEC SCORE
$573
The Motorola Razr 60 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.9-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 4500 mAh... Read More
Motorola Razr 60 Key Features
Display
6.9 inches (1080x2640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+13 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7400X
OS
Android 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 4500mAh
Wired, 30W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Motorola Razr 60 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches, 107.6 cm² (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| PPI | 413 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Mohs level 4 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7400X |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G615-MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 25mm (wide), 0.8µm, dual pixel PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 13 MP, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, AF, (1/3.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, Pantone Validated Colour and Skin Tones, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 25mm (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 30W Wired, 15W wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
Design
| Dimensions | 171.3 x 74 x 7.3 mm (6.74 x 2.91 x 0.29 in) |
| Weight | 188g |
| Color Options | Pantone: Gibraltar Sea, Spring Bud, Lightest Sky, Parfait Pink, Swarovski edition |
| Water & Dust Resistance | water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Plastic front (unfolded), aluminum frame (6000 series), hinge (stainless steel) silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 42 43 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 66 75 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | accelerometer, Fingerprint (side-mounted), proximity, compass, gyro |
Additional Info
| Models | XT2553-1 |
| In Box Contents | Charger, Mobile Cover, Turbo Charger |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!










































