Popular
83% SPEC SCORE
$959
The Motorola Razr Plus comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.9-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Decent 3800 mAh... Read More
Motorola Razr Plus Key Features
Display
6.9 inches (1080x2640 pixels) FHD
165Hz Refresh rate
Camera
12+13 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 (4 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 3800mAh
Wireless, 30W, QC
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Motorola Razr Plus Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches, 17.53 cm² (~85.42% screen-to-body ratio) |
| Display Type | P-OLED |
| Aspect Ratio | 22:9 |
| PPI | 413 ppi |
| Refresh Rate | 165Hz |
| HDR | HDR 10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (3.2 GHz, Single core, Cortex X2 + 2.75 GHz, Tri core, Cortex A710 + 2 GHz, Quad core, Cortex A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 730 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 12 MP, Wide Angle, 1.4µm, (2.55") Aperture size: f/1.5 Focal length: 1.4µm |
| Secondary | 13 MP, Ultra-Wide Angle, 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED Flash, Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, Wide Angle Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 3800mAh |
| Charging | 30W, QC Wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 74 x 170.8 x 7 mm (2.91 x 6.72 x 0.28 in) |
| Weight | 184.5g |
| Color Options | Viva Magenta, Infinite Black, Glacier Blue |
| Water & Dust Resistance | Splash proof, Dust proof |
| Sim Card Types | Dual SIM, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz2G |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 13 14 17 18 19 20 25 26 29 30 38 39 40 41 |
| 5G bands | 5G 2 5 7 12 14 25 26 30 38 41 48 66 71 77 78 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| Positioning | GPS, GLONASS, Galileo |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C, Mass storage device, USB charging |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, Proximity sensor, Light sensor, Compass, barometer , Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Motorola Razr Plus Comparisons
Our Latest Blog
Months before its anticipated release, the OnePlus 16 has already generated media buzz, as reported early leaks point to significantly improved performance, camera technology, and battery life. While there have been no official announcements from OnePlus regarding these features, several news reports have suggested the 2026 flagship may be among the most powerful smartphones ever […] The post Breaking Down the OnePlus 16 Leaks: What’s Coming Next? first appeared on TechSpecs Info.
nsumers. The right device is not just about a brand; there is more to it. It is now more about finding a device that matches your specific needs along with your lifestyle. So, whether you’re upgrading your current device or planning to buy your first smartphone, this guide is for you. We have outlined some […] The post A Complete Guide to Choosing the Best Smartphone first appeared on TechSpecs Info.
Smartphones come in various price ranges, from budget-friendly to very expensive flagship products. While each basic phone can perform basic functions such as making phone calls, sending text messages and web search. There are significant differences between these two classes of smartphones in terms of performing those basic functions to the quality, performance, feature set […] The post Budget Phone vs Flagship Phone (Worth It?) first appeared on TechSpecs Info.
The best smartphone cameras have surpassed the standard professional DSLR and mirrorless camera in many areas due to their amazing new technology capabilities like larger sensors, AI through image processing, incredible periscope zoom lenses, and cinematic-quality video capabilities. Smartphone cameras provide you with the creative flexibility of traditional photography while giving you incredible photo and […] The post Best Smartphones for Photography in 2026 (Top Camera Picks) first appeared on TechSpecs Info.
The Poco X8 Pro Max is built to deliver its primary mission, which requires it to achieve maximum performance while providing extended battery life at an affordable price. This phone targets gamers, heavy users and people who want to avoid daily phone charging with its Dimensity 9500s chipset, 8500 to 9000mAh battery and high-refresh-rate OLED […] The post Poco X8 Pro Max Review: Performance, Camera & Battery Tested first appeared on TechSpecs Info.













































