Rumored
94% SPEC SCORE
$457
The OnePlus Ace 6 Ultra will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Power through your day with Outstanding... Read More
OnePlus Ace 6 Ultra Key Features
Display
6.78 inches () Lower than HD
144Hz Refresh rate
Camera
50+50 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
OS
Android 16
ColorOS
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Si/C 7000mAh
Fast Charging, 100W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus Ace 6 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Refresh Rate | 144Hz |
Performance
| CPU | (4.32 GHz, Dual core, Oryon + 3.53 GHz, Hexa Core, Oryon) |
| CPU cores | Octa-Core |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide) |
| Secondary | 50 MP, (Ultra Wide) |
| Features | Dual LED, HDR, Color spectrum sensor, panorama |
| Video Recording | 2160p @60fps 1080p @60fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 100W Fast Charging, 7.5W reverse charging |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | ColorOS |
Design
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE 1 3 5 8 28 34 38 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Gyro, Compass, Accelerometer, Proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!














































