Popular
Release Date: 27 May, 2025
89% SPEC SCORE
$251
The OnePlus Ace 5 Racing comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.77-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through... Read More
OnePlus Ace 5 Racing Key Features
Display
6.77 inches (1080x2392 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9400e
OS
Android 15
ColorOS 15
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7100mAh
wired, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus Ace 5 Racing Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.77 inches, 111.5 cm² (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 387 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 1300 nits (HBM) |
| HDR | HDR Vivid |
| Protection | Crystal Shield Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9400e |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Immortalis (1x3.4 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Immortalis G720 MC12 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 23mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 7100mAh |
| Charging | 80W wired, 33W PPS, 18W PD/QC, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | ColorOS 15 |
Design
| Dimensions | 163.6 x 76 x 8.2 mm (6.44 x 2.99 x 0.32 in) |
| Weight | 200g |
| Color Options | Black, White, Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 8 19 28 34 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 28 38 40 41 48 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | PLF110 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!














































