Release Date: 26 Dec, 2024
91% SPEC SCORE
$342
The OnePlus Ace 5 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through... Read More
OnePlus Ace 5 Key Features
Display
6.78 inches (1264x2780 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3
OS
Android 15
ColorOS 15
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 6415mAh
Wired, 80W, 18W PD, 55% in 15 min, 100% in 35 min
Data Updated on: 01 May, 2026
OnePlus Ace 5 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111.7 cm² (~91.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+, Dolby Vision |
| Protection | Crystal Shield Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 750 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 24mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 6415mAh |
| Charging | 80W, 18W PD, 55% in 15 min, 100% in 35 min Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | ColorOS 15 |
Design
| Dimensions | 161.7 x 75.8 x 8.1 mm (6.37 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 206g |
| Color Options | Gray, White, Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 8 18 19 26 28 34 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 28 38 40 41 48 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | PKG110 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!












































