Release Date: 08 Apr, 2023
84% SPEC SCORE
$1,999
The Huawei Mate X3 comes with HarmonyOS 3, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 7.85-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average 4800 mAh battery... Read More
Huawei Mate X3 Key Features
Display
7.85 inches (2224x2496 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+12+13 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm)
OS
HarmonyOS 3
EMUI 13.1 (Europe)
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 4800mAh
wired, 66W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Huawei Mate X3 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.85 inches, 197.5 cm² (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable OLED |
| PPI | 426 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Kunlun Glass (cover display only) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x2.0 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 730 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 12GB + 1TB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), PDAF, Laser AF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 12 MP, 125mm (periscope telephoto), PDAF Aperture size: f/3.4 |
| Tertiary | 13 MP, 13mm (ultrawide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4800mAh |
| Charging | 66W wired, 50W wireless, 7.5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS 3 |
| OS UI | EMUI 13.1 (Europe) |
Design
| Dimensions | 156.9 x 141.5 x 5.3 mm (6.18 x 5.57 x 0.21 in) |
| Weight | 239g |
| Color Options | Black, White, Violet, Dark Green, Gold |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum frame glass back or eco leather back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, altimeter, color spectrum |
Additional Info
| Models | ALT-AL00, ALT-L29 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
































































