Release Date: 19 Dec, 2024
84% SPEC SCORE
$1,648
The Huawei Mate 70 RS Ultimate HarmonyOS ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.9-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Long-lasting 5700 mAh battery life, you can stay... Read More
Huawei Mate 70 RS Ultimate Key Features
Display
6.9 inches (1316x2832 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+48+40 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
Kirin 9020
OS
HarmonyOS
Ram & Storage
16GB + 512GB
16GB + 1TB
Battery
Li-ion (Si/C) 5700mAh
Wired, 100W
Data Updated on: 01 May, 2026
Huawei Mate 70 RS Ultimate Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches, 117.4 cm² (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Dual-layer LTPO OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 453 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3500 nits (peak) |
| Protection | Huawei Kunlun Glass (basalt tempered) |
Performance
| Processor (SoC) | Kirin 9020 |
| CPU | Maleoon (1x2.5 GHz & 3x2.15 GHz & 4x1.6 GHz) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Maleoon 920 |
Storage
| Memory | 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.4-f/4.0 |
| Secondary | 48 MP, 93mm (periscope telephoto), 3.5x optical zoom Aperture size: f/2.1 Focal length: 3.5x optical zoom |
| Tertiary | 40 MP, 13mm, 120˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Laser AF, Color Spectrum Sensor, LED Flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p HDR, gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, 18mm (ultrawide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | TOF 3D, (depth/biometrics sensor), HDR, Panorama |
| Video Recording | 2160p 1080p |
Battery
| Battery Capacity | 5700mAh |
| Charging | 100W Wired, 80W Wireless, 20W Reverse Wireless, 18W Reverse Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS |
Design
| Dimensions | 164.6 x 79.5 x 8.3 mm (6.48 x 3.13 x 0.33 in) |
| Weight | 251g |
| Color Options | Black, White, Red |
| Water & Dust Resistance | Dust/Water resistant (up to 6m for 30 min) |
| Build | Glass front, Titanium Alloy frame |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, Fingerprint (side-mounted), Accelerometer, Gyro, Proximity, Barometer, Compass, BDS Satellite Calling and Messaging - China only, Ultra Wideband (UWB) |
Additional Info
| Models | PLU-AL10 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Huawei Mate 70 RS Ultimate Comparisons
Our Latest Blog
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.




































































