Release Date: 27 Sep, 2023
77% SPEC SCORE
$1,188
The Huawei Mate 60 Pro+ comes with HarmonyOS 4, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.82-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
Huawei Mate 60 Pro+ Key Features
Display
6.82 inches (1260x2720 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+48+40 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
Kirin 9000S (7 nm)
OS
HarmonyOS 4
Ram & Storage
16GB + 512GB
16GB + 1TB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 88W, 100% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Huawei Mate 60 Pro+ Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.82 inches, 114.4 cm² (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 440 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Huawei Kunlun Glass 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Kirin 9000S (7 nm) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Maleoon (1x2.62 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Maleoon 910 GPU |
Storage
| Memory | 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, 24mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.4-f/4.0 |
| Secondary | 48 MP, 90mm (periscope telephoto), PDAF Aperture size: f/3.0 |
| Tertiary | 40 MP, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240/480fps 720p @960fps 720p @3840fps, HDR, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, 18mm (ultrawide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | TOF 3D, (depth/biometrics sensor), HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60/240fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 88W , 100% in 30 min (advertised) wired, 50W wireless, 20W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS 4 |
Design
| Dimensions | 163.7 x 79 x 8.1 mm (6.44 x 3.11 x 0.32 in) |
| Weight | 225g |
| Color Options | Black, Light Gold |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 6m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS , GLONASS , BDS , GALILEO , QZSS , NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | ALN-AL10 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Huawei Mate 60 Pro+ Comparisons
Our Latest Blog
Months before its anticipated release, the OnePlus 16 has already generated media buzz, as reported early leaks point to significantly improved performance, camera technology, and battery life. While there have been no official announcements from OnePlus regarding these features, several news reports have suggested the 2026 flagship may be among the most powerful smartphones ever […] The post Breaking Down the OnePlus 16 Leaks: What’s Coming Next? first appeared on TechSpecs Info.
nsumers. The right device is not just about a brand; there is more to it. It is now more about finding a device that matches your specific needs along with your lifestyle. So, whether you’re upgrading your current device or planning to buy your first smartphone, this guide is for you. We have outlined some […] The post A Complete Guide to Choosing the Best Smartphone first appeared on TechSpecs Info.
Smartphones come in various price ranges, from budget-friendly to very expensive flagship products. While each basic phone can perform basic functions such as making phone calls, sending text messages and web search. There are significant differences between these two classes of smartphones in terms of performing those basic functions to the quality, performance, feature set […] The post Budget Phone vs Flagship Phone (Worth It?) first appeared on TechSpecs Info.
The best smartphone cameras have surpassed the standard professional DSLR and mirrorless camera in many areas due to their amazing new technology capabilities like larger sensors, AI through image processing, incredible periscope zoom lenses, and cinematic-quality video capabilities. Smartphone cameras provide you with the creative flexibility of traditional photography while giving you incredible photo and […] The post Best Smartphones for Photography in 2026 (Top Camera Picks) first appeared on TechSpecs Info.
The Poco X8 Pro Max is built to deliver its primary mission, which requires it to achieve maximum performance while providing extended battery life at an affordable price. This phone targets gamers, heavy users and people who want to avoid daily phone charging with its Dimensity 9500s chipset, 8500 to 9000mAh battery and high-refresh-rate OLED […] The post Poco X8 Pro Max Review: Performance, Camera & Battery Tested first appeared on TechSpecs Info.





































































