Release Date: 25 Nov, 2025
83% SPEC SCORE
$1,036
The Huawei Mate 80 Pro comes with HarmonyOS 6.0, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.75-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Long-lasting 5750 mAh... Read More
Huawei Mate 80 Pro Key Features
Display
6.75 inches (1280x2832 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+48+40 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
Kirin 9030 Pro
OS
HarmonyOS 6.0
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
5750mAh
Wired, 100W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Huawei Mate 80 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.75 inches, 110.3 cm² (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | 1440Hz PWM, HDR Vivid |
| Protection | Huawei Kunlun Glass 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Kirin 9030 Pro |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Maleoon |
| CPU cores | 9-core |
| GPU | Maleoon 935 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm, (Wide Angle), PDAF Aperture size: f/1.4-4.0 |
| Secondary | 48 MP, 93mm (periscope telephoto), PDAF Aperture size: f/2.1 |
| Tertiary | 40 MP, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF Aperture size: f/2.2 |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p @240fps HDR, gyro-EIS, OIS, HDR Vivid |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, 18mm, (Ultra Wide) Aperture size: f/2.0 |
| Secondary | Aperture size: TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p 1080p HDR, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5750mAh |
| Charging | 100W Wired, 80W Wireless, 20W reverse wireless, 18W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS 6.0 |
Design
| Dimensions | 161.9 x 76 x 8 mm (6.37 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 219g |
| Color Options | Black, White, Green, Gold |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 6m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame fiber-reinforced plastic back |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
Additional Info
| Models | SGT-AL50 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































































