Popular
Release Date: 29 Sep, 2025
89% SPEC SCORE
$2,520
The Huawei Mate XTs Ultimate comes with HarmonyOS 5.1, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 10.2-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Huawei Mate XTs Ultimate Key Features
Display
10.2 inches (2232x3184 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+12+40 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Kirin 9020
OS
HarmonyOS 5.1
Ram & Storage
16GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 5000mAh
Wired, 66W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Huawei Mate XTs Ultimate Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 10.2 inches, 315.5 cm² (~91.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Tri-foldable LTPO OLED |
| PPI | 381 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| HDR | 1440Hz PWM |
Performance
| Processor (SoC) | Kirin 9020 |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Maleoon (1x2.4 GHz & 3x2.00 GHz & 4x1.6GHz) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Maleoon 920 |
Storage
| Memory | 16GB + 256GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.4-f/4.0 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 12 MP, 125mm (periscope telephoto), 1.0µm, PDAF, (1/3.6") Aperture size: f/3.4 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 40 MP, 13mm (ultrawide), PDAF Aperture size: f/2.2 |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps gyro-EIS, OIS, HDR Vivid |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide), 1.22µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.22µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, HDR Vivid |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 66W Wired, 50W wireless, 7.5W reverse wireless, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS 5.1 |
Design
| Dimensions | 156.7 x 219 x 4.8 mm (6.17 x 8.62 x 0.19 in) |
| Weight | 298g |
| Color Options | Red, Black, Purple, White |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | GRL-AL20 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



































































