Upcoming
Release Date: 19 Jul, 2025
97% SPEC SCORE
$2,271
The upcoming Xiaomi Trifold will come with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 11.5-inches sharp 4K+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day... Read More
Xiaomi Trifold Key Features
Display
11.5 inches (2780x3200 pixels) 8K
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+10 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen4
OS
Android 15
HyperOS
Ram & Storage
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 6500mAh
Fast Charging, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Xiaomi Trifold Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 11.5 inches (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| PPI | 369 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 4000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+, Dolby Vision |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen4 |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali |
Storage
| Memory | 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm, (Wide Angle), 1.0µm, Laser AF, PDAF, (1/1.49") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 47mm, (Telephoto), PDAF (9cm - ∞) Aperture size: f/2.0 |
| Tertiary | 10 MP, 115mm, (Telephoto), PDAF (30cm - ∞), AF Aperture size: f/2.9 |
| Features | HDR, Panorama, Leica lenses |
| Video Recording | 2160p @24fps 1080p @30fps 720p @1920fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | 80W Fast Charging, 50W Wireless Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HyperOS |
Design
| Color Options | Black, White, Blue |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Color Spectrum, Barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




































































