Popular
Release Date: 24 Sep, 2025
88% SPEC SCORE
$761
The Xiaomi 15T comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.83-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a All-day 5500 mAh battery life, you can stay... Read More
Xiaomi 15T Key Features
Display
6.83 inches (1280x2772 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+12 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8400 Ultra
OS
Android 15
HyperOS 2
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
5500mAh
Wired, 67W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Xiaomi 15T Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.83 inches, 114.5 cm² (~90% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 447 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3200 nits (peak) |
| HDR | 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 6 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8400 Ultra |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.25 GHz Cortex-A725 & 3x3.0 GHz Cortex-A725 & 4x2.1 GHz Cortex-A725) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G720 MC7 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.55") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 46mm (telephoto), 0.64µm, PDAF, 2x optical zoom, (1/2.76") Aperture size: f/1.9 Focal length: 0.64µm |
| Tertiary | 12 MP, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/3.06") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Leica lens, Color spectrum sensor, Ultra HDR, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240/960fps gyro-EIS, 10-bit Rec. 2020, HDR10+ |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 21mm (wide), 0.64µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.64µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/60fps, HDR10+ |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | 67W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HyperOS 2 |
Design
| Dimensions | 163.2 x 78 x 7.5 mm (6.43 x 3.07 x 0.30 in) |
| Weight | 194g |
| Color Options | Black, Gray, Rose Gold |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 3m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame glass fiber back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 32 38 40 41 42 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 26 28 38 40 41 48 66 71 75 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | 25069PTEBG |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































































