Release Date: 31 Dec, 2021
94% SPEC SCORE
$429
The Xiaomi 12 Pro comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.73-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 4600 mAh battery... Read More
Xiaomi 12 Pro Key Features
Display
6.73 inches (1440x3200 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
OS
Android 12
MIUI 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 4600mAh
wired, PD3.0, 120W, QC4, 100% in 18 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Xiaomi 12 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.73 inches, 109.4 cm² (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED, Dolby Vision |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 521 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 730 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.22µm, dual pixel PDAF, (1/1.28") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.22µm |
| Secondary | 50 MP, 48mm (telephoto), PDAF Aperture size: f/1.9 |
| Tertiary | 50 MP, 115˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24fps (HDR) 2160p @30/60fps (HDR10+) 1080p @30/120/240/960fps 720p @1920fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 26mm (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, 720p @120fps, HDR10+ |
Battery
| Battery Capacity | 4600mAh |
| Charging | PD3.0, 120W, QC4, 100% in 18 min (advertised) wired, 50W, 100% in 42 min (advertised) wireless, 10W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| OS UI | MIUI 13 |
Design
| Dimensions | 163.6 x 74.6 x 8.2 mm (6.44 x 2.94 x 0.32 in) |
| Weight | 204g |
| Color Options | Gray, Blue, Purple, Green |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 or 6e (market dependent) |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, barometer, color spectrum |
Additional Info
| Models | 2201122C, 2201122G |
| SAR | 1.09 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Xiaomi 12 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.





































































