Release Date: 05 Oct, 2021
93% SPEC SCORE
$267
The Xiaomi 11T Pro comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Xiaomi 11T Pro Key Features
Display
6.67 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+8+5 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
OS
Android 11
MIUI 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, PD3.0, 120W, QC3, 72% in 10 min, 100% in 17 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Xiaomi 11T Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED, Dolby Vision |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Adreno (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 660 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, 26mm (wide), 0.7µm, PDAF, (1/1.52") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.7µm |
| Secondary | 8 MP, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 5 MP, 50mm (telephoto macro),, 1.12µm, (1/5.0") Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.12µm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240/960 HDR10+, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 1.0µm |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD3.0, 120W, QC3, 72% in 10 min, 100% in 17 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| OS UI | MIUI 14 |
| Software Updates | Android 13 |
Design
| Dimensions | 164.1 x 76.9 x 8.8 mm (6.46 x 3.03 x 0.35 in) |
| Weight | 204g |
| Color Options | Meteorite Gray, Moonlight White, Celestial Blue |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 32 38 40 41 42 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
Additional Info
| Models | 2107113SG, 2107113SI, 2107113SR |
| SAR | 0.78 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































































